آلودگی هوا؛ بنزین یا خودروی بی کیفیت، کدام مقصرند؟

بنزین با کیفیت در جایگاه ها توزیع نمی شود.

اگرچه مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته است آلودگی هوا هیچ ارتباطی با بنزین ندارد اگر مصرف بنزین خودرو کاهش یابد از تولید دی اکسیدکربن جلوگیری شده و این مربوط به خودروسازی می شود، انجمن خودروسازان در تاریخ ۳۰ آبان ماه در نامه ای به مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران درخواست عرضه سوخت استاندارد در جایگاه ها را مطرح کرده بود.

به گزارشی، در نامه انجمن خودروسازان که تصویر آن پیوست است، عنوان شده که عمده سوخت بنزین توزیعی در جایگاه های سوخت کشور شامل بنزین معمولی بوده و عدد اکتان آن حدود ۸۷ است و در نوع بنزین سوپر این عدد اکتان به عدد ۹۲ و بیشتر نیز می رسد ولی متاسفانه عرضه آن یا بسیار محدود بود و یا به صورت دوره ای در دسترس مصرف کننده نیست.

در ادامه این نامه آمده است : علاوه بر مشکل اکتان پایین وجود مقادیر گوگرد بیش از حد استاندارد در بنزین نیز اثرات مخربی در طول عمر سیستم سوخت رسانی و عملکرد موتور و کاتالیست خواهد داشت.

در بخشی دیگری از این نامه تاکید شده است: با توجه به مشکلات عدیده ناشی از عدم تامین بنزین استاندارد و از طرفی نیاز ضروری کشور جهت کاهش مصرف سوخت و آلایندگی محیط زیست، مستدعی است دستور فرمایید برنامه تامین و توزیع سراسری بنزین با استاندارد یورو ۵و یور ۶ را به این انجمن ارسال نمایید.

انجمن خودروسازان این نامه را ۳۰ آبان ماه امسال نوشته و در آن تاکید کرده که بنزین با کیفیت در جایگاه ها توزیع نمی شود.

اما  ۱۰ روز پس از نگارش این نامه، جعفر سالاری نسب در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت توزیع بنزین سوپر در کشور، اظهار کرد: بنزینی که توزیع می شود، یورو است و تقریبا به لحاظ کیفیت و عدد اکتان مشخصات بنزین یورو را دارد، در کل کلانشهرها به خصوص در تهران بنزین یورو و با بهترین کیفیت توزیع می شود.

وی با اشاره به کیفیت بنزین توزیعی در تهران، گفت: سازمان استاندارد هم در پالایشگاه و هم در جایگاه ها نظارت ویژه ای روی بنزین توزیعی دارد و اگر به این نتیجه برسد که کیفیت مناسب نیست، سریعا اقدام می کند و جلوی توزیع بنزین را می گیرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فراورده های نفتی با تاکید بر اینکه مشکلی در حوزه کیفیت بنزین در تهران نداریم، تصریح کرد: در شرایط فعلی تقاضا و مصرف بالا بوده و لازم است که مردم رعایت کنند، اگر مصرف بنزین خودرو کاهش یابد از تولید دی اکسیدکربن جلوگیری می شود و این مربوط به خودروسازی می شود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اتوماسیون
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x