درخواست رانندگان کامیون برای توسعه سالن های اعلان بار و ایجاد سامانه های اعلام بار مجازی

توسعه سالن های فیزیکی موجود یا ایجاد سامانه های اعلام بار مجازی برای کلیه کاربری ها، صدور دستور العملی واحد برای فعالیت آنها از راهکارهای حل این مشکل است.

رانندگان و کامیونداران می گویند: یکی از مهمترین مصائب و مشکلات فعلی رانندگان کامیون، بی عدالتی در نحوه توزیع بار در سطح کشور است.

  دبیر انجمن صنفی کارگری رانندگان ناوگان جاده ای حمل کالای استان اصفهان گفت: بی عدالتی در نحوه توزیع بار پس از تصمیمات مخرب، غیر معقول و  هزینه زای مسئولان درباره حذف اسقاط و ورود بی ضابطه ناوگان اروپایی و مونتاژی تولید داخل، نمود بیشتری یافته است.

نوید خیرمند عنوان کرد:  بی عدالتی در توزیع بار عامل کاهش بهروری، برهم زدن آرامش رانندگان، تزلزل امنیت شغلی و سرمایه گذاری، تقابل و درگیری پراکنده بین رانندگان در مبادی توزیع بار شده است و بیم آن می رود ادامه این روند، درگیری ها را افزایش و به طول مسیر و مقاصد بار بکشاند !!

این فعال صنفی تاکید کرد: جدای از این موضوع، پیدایش شرکت های بزرگ مقیاس و تاسیس ضوابط فعالیت آنها بدون رعایت اصول تقنین و بی توجه به تبعات اجتماعی آن زنگ خطری برای حذف نظام توزیع عادلانه ثروت (بار) بین فعالان این عرصه است.

وی افزود:  گرچه انحصار طلبی و زیاده خواهی برخی رانندگان عملی قبیح و ناشی از تبعیت انسان از نفس اماره و روحیه سیری ناپذیرش است، ولی وضع ضوابط بر خلاف قوانین آمره به نفع شرکت های بزرگ مقیاس به مراتب سخیف تر از عمل رانندگان است !!

به گفته خیرمند؛  نتیجه این انحصارگری که برخلاف واقع، توسط ذینفعان افزایش بهره وری و کاهش هزینه های حمل بیان می شود، کاهش بهره وری به واسطه ترددهای یکسر خالی محرومان از این تبعیض، عدم صرفه اقتصادی و  مطالبه افزایش کرایه است.

خیرمند گفت: امروز نرخ گازوییل فوب خلیج فارس به ازای هر لیتر ۳۷٫۵۰۰ تومان است که حتی اگر آن را ۳۰ هزار تومان در نظر بگیریم با این نرخ، تردد یکسر خالی در یک مسیر ۱۰۰۰ کیلومتری برای ناوگان کم مصرف (۴۰ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر) زیانی ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومانی به کشور تحمیل می کند !! ( یعنی حتی اگر به زعم ذینفعان برای برخی صاحبین کالای دارای رانت قیمت حمل کاهش یابد، هزینه آن به جمهوری اسلامی و ملتش تحمیل می شود).

 دبیر انجمن صنفی کارگری رانندگان ناوگان جاده ای حمل کالای استان اصفهان با بیان این که حذف اسقاط، افزایش بی ضابطه ناوگان، رواج بومی گرایی، انحصارگری برای شرکت های بزرگ مقیاس و… در زمره اعمالیست که منتج به حیف کردن بیت المال می شود، ادامه داد: امید است آنانی که دل در گرو اعتلای کشور دارند، با تصمیمات عاقلانه مانع از این خسران بزرگ و در حال گسترش شوند !!

خیرمند راهکار حل این مشکل را برشمرد و گفت: توسعه سالن های فیزیکی موجود یا ایجاد سامانه های اعلام بار مجازی برای کلیه کاربری ها، صدور دستور العملی واحد برای فعالیت آنها ( از لحاظ محدودیت اخذ نوبت و دریافت بار، حق برابر رانندگان بومی و غیر بومی در انتخاب بار، قطع دسترسی و اعمال نظر مسئولان صنفی و سازمانی در شهرستان ها در مورد نحوه توزیع بار مگر در موارد استثنایی همچون کنسلی و برگشت از بار)، لینک کردن مجوز این سالن ها به صدور بارنامه، تکلیف به کلیه شرکت ها اعم از بزرگ مقیاس، کوچک مقیاس، خود اتکایی، تعاونی و… جهت  توزیع بار از مسیر سالن برای کلیه ناوگان اعم از ملکی و غیر ملکی و ایجاد ضمانت اجرا برای متخلفان و متمردین از قانون با تعیین مجازات های بازدارنده از راهکارهای حل این مشکل است.

خیرمند افزود: باید در نظر داشت مخیر بودن در توسعه و ایجاد سالن یا سامانه های اعلام بار در شهرستان ها خود موجب تبعیض و بهانه ای منطقی برای انحصارطلبی رانندگان می شود؛ نمی توان در یک شهر انتظار توزیع بار شفاف و عادلانه داشت و در شهری دیگر به واسطه فقدان این سالن ها سیستم توزیع بار سنتی (رابطه مستقیم شرکت – راننده) ماندگار باشد !!

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اتوماسیون
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x