نرخ خواب

کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایان شرکت‌های حمل‌ونقل کالا ماه گذشته، پس از توافق با کانون انجمن‌های صنفی رانندگان جاده‌ای بار کشور، نرخ‌های جدید و نحوه محاسبه حق توقف برای کامیون و کشنده‌های مختلف را برای اجرا از تاریخ ۵ آذرماه سال جاری به مدت یک سال ابلاغ کردند. این نرخ‌ها نسبت به سال گذشته بین ۳۷ تا ۴۰ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که براساس دستورالعمل ذکرشده شورای هماهنگی کانون انجمن‌های صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل و کانون رانندگان، مبنای محاسبه حق توقف و ساعت بارگیری و تخلیه در ابتدا توافق راننده و شرکت حمل‌ونقل بوده و در صورت عدم توافق باید مطابق مفاد این بخشنامه عمل گردد.

به گزارش ترابران، براساس توافق کانون انجمن‌های صنفی شرکت‌های حمل‌ونقل و کانون انجمن‌های صنفی رانندگان، مدت زمان مجاز توقف برای بارگیری و تخلیه کمرشکن ۲۴ ساعت، بوژی‌کش ۴۸ ساعت و سایر کامیون‌ها اعم از اتاق‌دار و کشنده، بارگیری ۷ ساعت و تخلیه ۷ ساعت و جهت کامیون‌های یخچالدار، ۴ ساعت بارگیری و ۴ ساعت تخلیه تعیین شده است. البته ملاک محاسبه حق توقف در مقاصد مرزی، قبض اولین پارکینگ یا توقف‌گاه در مرزها پس از رعایت زمان ذکرشده بوده و در خصوص محاسبه حق توقف سایر نقاط کشور ملاک حضور در آدرس درج شده در بارنامه پس از رعایت زمان ذکر شده است.
رانندگان مکلف شده‌اند در ساعت اداری به محل‌های بارگیری و تخلیه مراجعه کنند و چنانچه بعد از ساعت اداری به محل مذکور مراجعه شود مشمول حق توقف نبوده، اما از صبح روز بعد پس از کسر مهلت تعیین‌شده، ساعات بعدی مشمول حق توقف است. در روزهای پنجشنبه ساعات کاری ساعت ۱۱ صبح برای حضور رانندگان معین شده است.
مبلغ خسارت حق توقف در مبدا، طول مسیر و مقصد در صورتی قابل پرداخت است که توقف ایجاد شده به لحاظ قصور یا تخلف شرکت یا صاحب کالا باشد و در شرایط قصور راننده، خسارت توقف به راننده پرداخت نخواهد شد. در صورتی که راننده در مدت زمان تعیین‌شده براساس مدت زمان قید شده در بارنامه و در صورت عدم درج در بارنامه، براساس مدت زمان تعیین‌شده توسط گمرک، محموله را تحویل صاحب کالا ندهد، مکلف است مطابق نرخ مشخص‌شده در جدول، دیرکرد روزانه رانندگان را به صاحب کالا یا شرکت حمل‌ونقل پرداخت نماید و در صورت تامین از کرایه کسر شود.
حق توقف جهت حمل محمولات شهری تا ۵۰ کیلومتر نیز ۵۰ درصد نرخ‌های اعلام‌شده خواهد بود و از روز دوم به بعد (پس از ۴۸ ساعت) ۲۰ درصد به نرخ پایه اضافه خواهد شد.
در خصوص توقف ظن قاچاق مقرر شده است جلسه‌ای با حضور دفتر حقوقی و تدوین مقررات سازمان راهداری برگزار و پس از تعیین شرایط دستورالعملی تحت عنوان الحاقیه به صورتجلسه اضافه شود.
درصورتی‌که مقصد مشخص‌شده نهایی پایانه مرزی و یا گمرکات باشد، مبنای حق خواب در ابتدا توافق شرکت حمل‌ونقل و راننده و در غیر این صورت ستون مخصوص پایانه‌های مرزی و گمرکات این نرخ‌نامه خواهد بود. در صورت عدم درج نام گمرک یا پایانه مرزی و درج شهر یا شهرستان مجاور به منظور درج کرایه کمتر، مبنای حق خواب ستون داخلی تعیین شده است. ملاک در این خصوص ستون توضیحات بارنامه یا محل درج آدرس گیرنده نبوده و صرفاً درج در جدول طراحی شده داخل بارنامه است.
ردیف نوع کامیون نرخ حق توقف برای هر ساعت داخلی (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه نرخ حق توقف برای هر ساعت پایانه‌های مرزی و گمرکات (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه
۱ کشنده معمولی (کفی، بغلدار، چادری) پنج‌محور ۸۰۰٫۰۰۰ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ۹۷۰٫۰۰۰ ۸٫۴۰۰٫۰۰۰
۲ کشنده معمولی (کفی، بغلدار، چادری) چهارمحور ۷۲۰٫۰۰۰ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸۷۰٫۰۰۰ ۸٫۴۰۰٫۰۰۰
۳ ده چرخ ۱۵ تن معمولی دومحور ۶۰۰٫۰۰۰ ۵٫۶۰۰٫۰۰۰ ۷۲۰٫۰۰۰ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰
۴ انواع کامیون تک ۱۰ تن دومحور ۴۵۰٫۰۰۰ ۴٫۲۰۰٫۰۰۰ ۵۴۰٫۰۰۰ ۵٫۶۰۰٫۰۰۰
۵ کامیون ۵ تن (۹۱۱ معمولی) دومحور ۲۸۰٫۰۰۰ ۲٫۸۰۰٫۰۰۰ ۳۴۰٫۰۰۰ ۲٫۸۰۰٫۰۰۰
۶ کامیون کمتر از ۵ تن معمولی دومحور ۲۵۰٫۰۰۰ .۱۰۰٫۰۰۰ ۳۰۰٫۰۰۰ ۲٫۱۰۰٫۰۰۰

 

حق توقف کمرشکن و بوژی:

ردیف نوع کامیون نرخ حق توقف برای هر ۲۴ ساعت (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه
۱ تریلی‌های کمرشکن ۵ محور ۲۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ۸٫۴۰۰٫۰۰۰
۲ تریلی‌های کمرشکن ۶ محور ۳۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۳ تریلی‌های کمرشکن ۷ محور ۳۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰
۴ تریلی‌های کمرشکن ۹ محور ۴۹٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۷٫۰۰۰٫۰۰۰
۵ تریلی‌های کمرشکن ۱۱ محور ۶۳٫۰۰۰٫۰۰۰ ۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰
۶ تریلی‌های بوژی به ازای هر محور ۱۰ میلیون ریال

 

حق توقف نفتکش‌ها:

ردیف نوع کامیون نرخ حق توقف برای هر ساعت داخلی (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه نرخ حق توقف برای هر ساعت پایانه‌های مرزی و گمرکات (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه
۱ نفتکش ۱۸ چرخ ۸۰۰٫۰۰۰ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ۹۸۰٫۰۰۰ ۹٫۱۰۰٫۰۰۰
۲ نفتکش سوخت‌رسان ۱۰ چرخ ۶۰۰٫۰۰۰ ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ ۷۲۰٫۰۰۰ ۹٫۱۰۰٫۰۰۰
۳ نفتکش سوخت‌رسان ۶ چرخ ۴۵۰٫۰۰۰ ۴٫۲۰۰٫۰۰۰ ۵۴۰٫۰۰۰ ۵٫۶۰۰٫۰۰۰

 

حق توقف کشنده‌های یخچالدار:

ردیف نوع کامیون نرخ حق توقف برای هر ساعت داخلی (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه نرخ حق توقف برای هر ساعت پایانه‌های مرزی و گمرکات (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه
۱ کشنده یخچالدار ۵ محور ۱٫۵۰۰٫۰۰۰ ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱٫۸۰۰٫۰۰۰ ۲۱٫۰۰۰٫۰۰۰
۲ کشنده یخچالدار ۴ محور ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱٫۶۰۰٫۰۰۰ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۳ ۱۵ تن یخچالدار ۱٫۲۰۰٫۰۰۰ ۱۱٫۲۰۰٫۰۰۰ ۱٫۴۰۰٫۰۰۰ ۱۷٫۰۰۰٫۰۰۰
۴ ۱۰ تن یخچالدار ۱٫۰۵۰٫۰۰۰ ۸٫۴۰۰٫۰۰۰ ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ ۱۲٫۵۰۰٫۰۰۰

 

ردیف کامیون نرخ حق توقف برای هر ساعت (ریال) جریمه دیرکرد رانندگان روزانه
۱ تریلر سواری‌کش دوطبقه ۸۰۰٫۰۰۰ ۷٫۷۰۰٫۰۰۰
۲ بونکر تریلر ۸۴۰٫۰۰۰ ۷٫۷۰۰٫۰۰۰
۳ بونکر ده چرخ ۶۰۰٫۰۰۰ ۶٫۰۰۰٫۰۰۰

منبع: رسانه اقتصادی ترابری ایران

لینک منبع

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اتوماسیون
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x